1.Інтерактивна дошка.
2. Конспект уроку.
Урок української літератури, 8 клас.
Юрій Винничук “Місце для дракона”
Тема: Парадокс:
дракон Грицько – поет і християнин.
Мета:
удосконалювати навички коментувати сюжет,уміти переказувати найвагоміші
епізоди. Уміти пояснити підтекст твору, алегоричність образів дракона Грицька,
Пустельника та князя. Розвивати естетичний смак, уміння бачити красу та силу
художнього слова, виховувати почуття гуманізму, чесності.
Тип уроку: урок
вивчення нового матеріалу.
Обладнання: художні
тексти, цитатні характеристики, інтерактивна дошка.
ТЛ: парадокс,
підтекст, алегорія.
Епіграф: Дружба,
яка закінчилася, ніколи, власне, і не починалася
Випереджальні завдання:
-
визначити
твори зі схожими мотивами; Крок 11, 12
-
виписати
цитатну характеристику Пустельника, дракона Грицька, князя.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Актуалізація
опорних знань
Тести за текстом
повісті-казки. Крок 8, додаток 1.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності
Учитель зачитує епіграф. Чи згодні ви з народною
мудрістю?
Знайти в тлумачному
словнику значення слів: магічний реалізм, повість-казка, парадокс,
підтекст, алегорія. Крок 6,
додаток 2.
ІV. Основний зміст
уроку
1. Вступне слово вчителя
Життя без розчарувань так само неможливе, як без любові
та вірності. Але до чого ж дивне сусідство: дружба —
і підступ, відданість — і зрада. Настає момент, коли кожному
з нас доводиться пізнати це на власному досвіді.
І як — постає питання — жити далі, якщо виявилося раптом,
що друг ... — ну зовсім і не друг?
Але все ж... Чи можна зрозуміти людей, які на щирість відповідають брехнею, на вірність — зрадою? Невже й вони після цього можуть залишатися друзями?
Гостро, болісно
звучить неминуче запитання: чому? Чому мене зрадили? Чому люди такі жорстокі?
Ми ніби шукаємо пояснення вчинку зрадника, і основне, що робить
зраду настільки нестерпною — це неможливість зрозуміти логіку
поведінки іншого.
Так,
дракон Грицько ще був зовсім молодий, жив спокійно в печері, харчуватися, і їв
собі травичку, листячко, різні там ягідки, дикі яблука й груші…
Продовжте ланцюжок
2.Робота
над змістом тексту
Ø Хто такий князь, де живе, чим займається? З якою проблемою він зіткнуся? А чому ж в Люботині не стало
війська? Яка погана риса характеру
проглядається у цьому вчинку князя? Як же вирішив він вийти із цієї ситуації?
Ø Чи справді на березі річки Бистриці
бачили дракона? Який він був?
Чи мав
дракон товаришів?
Ø Хто ж це був за чоловік, цей Пустельник?
Чому Пустельник дуже дивувався із дракона? Чому відмовляв дракона від навчання?
Проблемне питання
Як ви розумієте слова Пустельника «…хто хоч краплю мудрості зачерпне, довіку ситий не буде»?
Ø Який талант відкрився у дракона? Отже,
дракон мирно жив у печері, нікому зла не творив, читав книги, писав вірші.
Але чи довго продовжувалося таке життя?
Ø Як відбувся перший двобій? Чому князь наказав загасити полум’я,
адже це був непоганий спосіб розправитись із драконом? Як далі він починає діяти? Який план бою придумав князь?
Хто ж був
цей пан Лаврін? Чи правильний вибір зробив князь, що хотів «віддати» перемогу
саме йому? Чому Лаврін не зміг
убити дракона? Який фінал твору?
Працюємо з текстом. Крок 9
3. Рубрика «Поміркуй, обґрунтуй»
- Чому до цього часу в нашому суспільстві існують «драконівські
закони»? Крок 7
- Як повинні поступати вірні друзі?
- Чи намагаєтесь ви застерегти свого товариша від
негативного вчинку, який він планує здійснити? Якщо так, то яким чином?
4.Робота в групах.
Складання характеристики персонажа
1 група – Дракон Грицько;
2 група – Князь Люботинський;
3 група – Пустельник.
Групи одержують такий матеріал
для роботи:
- план-схему
характеристики персонажа;
- правила
поведінки під час роботи в групах. Додаток
2
Аналізуючи образи персонажів твору, використовуємо
цитатні характеристики та заповнюємо діаграму.
То які проблеми
розглядає автор у цьому творі?
-
Добро і зло.
-
Людяність і самопожертва.
-
Дружба і зрада.
-
Доцільність
самопожертви.
-
Проблема вибору
5. Робота з текстом
Знайдіть у тексті цитати, де
говориться про патріотичні почуття.
Хто ж з героїв є, на вашу думку, патріотом? Як можна в собі розвинути
патріотичні почуття?
6. Компаративний аналіз. Крок 11, 12
У зарубіжній літературі є казка Кеннета Грехема «Казка про доброго дракона». Давайте разом порівняємо сюжетні лінії цих
творів і дамо відповідь на запитання, хто є справжнім другом? Крок 13
Ю.Винничук «Місце для дракона»
|
Кеннет Грехем «Казка про
доброго дракона»
|
Місце подій
|
|
Галичина
|
Даунські гори
|
Час
|
|
Середньовіччя
|
…давним-давно,може сто, а то і
більше років назад
|
Дракони
|
|
Грицько (добрий, пише вірші, не
бажає людям робити зла)
|
добрий, пише вірші, не хоче
людям робити зла
|
Друзі
|
|
Пустельник (навчає грамоти,
намагається врятувати Грицька, але боїться, і йому це не вдається): князь (мріє,
щоб Грицька вбив лицар)
|
Хлопчик (прагне врятувати
дракона)
|
Лицарі
|
|
Лаврін
|
Юрій - переможець
|
Кінець
|
|
Трагічний
|
Щасливий
|
V. Підбиття підсумків
1. Підсумкова бесіда.
- У чому парадокс образу дракона?
- «Драконівські
закони» - це реальність чи історія? Чим
вони зумовлені?
- Чого навчає твір?
- Життя якого головного героя, на вашу думку, має сенс. Доведіть свою
думку, підтверджуючи її текстом твору.
2. Рефлексія діяльності
- Чи
задоволені ви результатом роботи?
- Що ви зрозуміли
сьогодні про себе?
- Які думки хотіли б висловити?
3. «Незакінчені речення»
Я ніколи не буду …
Я буду намагатися …
Я хочу вірити …
4. Оцінювання результатів уроку. Аргументація оцінок.
VІ. Домашнє завдання (на вибір).
1. Відшукати в тексті та виписати фразеологізми, приказки
та прислів’я, пояснити їхній зміст.
2.Надайте поради, як
позбутись «драконівських законів» у нашому житті.
Додаток 1
Юрій Винничук "Місце для дракона" (тестові завдання)
1.
Де відбуваються події, описані в повісті-казці?
А)Люботинське князівство.
Б)Переяслівське князівство.
В)Чернігівське князівство.
Г)Київське князівство.
2.
Як звати головного героя твору?
А)Антось.
Б)Грицько.
В)Лаврін.
Г)Юрій.
3.
З ким із персонажів твору ми знайомимось найперше?
А)Пустельником.
Б)Паном Лавріном.
В)Князем Люботинським.
Г)Драконом Грицьком.
4.
Які сни бачив князь Люботинський лише в полудень?
А)Лицарські турніри.
Б)Згадував своє перше кохання.
В)Переможні походи, руїни здобутих фортець.
Г)Час, що провів із найкращими друзями.
5.
З якою проблемою зіткнувся князь?
А)На князівство напали вороги.
Б)Потрібно дочку видати заміж.
В)Зрада найкращих друзів.
Г)Стихійне лихо.
6.
На березі якої річки бачили дракона?
А)Ворскли.
Б)Дніпра.
В)Інгулу.
Г)Бистриці.
7.
Чому пустельник дивувався з дракона?
А)Дракон занадто захоплювався полюванням.
Б)Бо дракон володів східними єдиноборствами.
В)Дракон Грицько дуже любив смажену рибу.
Г)Бо той харчувався рослинами, мав добре серце.
8.
Про яку послугу попросив дракон Пустельника?
А)Добудувати палац.
Б)Допомогти викрасти князівну.
В)Влаштувати турнір.
Г)Навчити його грамоти.
9.
Який талант мав Грицько?
А)Гарно малював.
Б)Писав вірші.
В)Чудово стріляв із лука.
Г)Неперевершений
кулінар.
10.
Хто такий пан Лаврін?
А)Лицар, якого цікавили лише
подвиги.
Б)Власник шинку “Під веселим
раком”.
В)Людина, що мріяла про князівський престол.
Г)Воєвода князя.
11.
Як лицарі вирішили виманити дракона?
А)Вони розвели багаття перед печерою.
Б)Принесли йому смачну печеню.
В)Залили печеру водою.
Б)Відмовились будь-що робити.
12.
Чи мав дракон товаришів?
А)Ні.
Б)Так.
Додаток 2
•
Магічний реалізм – це течія реалізму, у якій органічно поєднуються
елементи реального та фантастичного, побутового та міфічного, дійсного та
уявного, таємничого. Магічний реалізм притаманний літературі Латинської
Америки.)
•
Повість-казка, або казкова повість вирізняється тим, що в ній, як і
в казці, багато вигадки та фантазії, але герої діють протягом тривалого часу.
•
Парадокс (від греч.(грецький) parádoxes — несподіваний, дивний), несподівана, незвична (хоч би формою) думка
(вислів, пропозиція), що різко розходиться із загальноприйнятою, традиційною
думкою з даного питання.
•
Дракон (від греч.(грецький) drákon), в міфології багатьох народів фантастичний образ крилатого (інколи
багатоголового) огнедишного змія. У Китаї, Кореї, Південно-східній Азії, Японії
вважався божеством води, що викликає родючість, і пізніше — символом влади. У
Єгипті образ Д. втілював сили мороку, переможені богом сонця Ра. У
християнських легендах Д. — образ злого духу. Відома схожість з Д. мають образи
казкових чудовиськ в російському фольклорі (Змій Горинич і ін.).
•
Підтекст , прихований, неявний сенс вислову, художнього
оповідання, драматичної репліки, другий план сценічної ролі, що дають про себе
знати непрямим чином.
•
Алегорія (дав.гр. αλληγορία —
іносказання) — спосіб
двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних
осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними
асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного.
Додаток
3
•
План-схема
характеристики персонажа.
•
1. Ким є герой твору, його вік, соціальний стан.
•
2. Учинки, думки персонажа.
•
3. Риси вдачі.
•
6. Ставлення до нього інших героїв.
•
7. Розкриття характеру за допомогою мови.
•
8. Ставлення автора до персонажа.
•
9. Ваше ставлення до цього персонажа.
•
Правила
поведінки під час роботи в групах:
•
1. Якщо хтось говорить – слухай.
•
2. Кожен говорить по черзі, а не всі водночас.
•
3. Якщо хочеш висловитися, підніми руку, щоб тебе
побачили.
•
4. Не перебивай того, хто говорить.
•
5. Якщо не погоджуєшся з кимось, подумай, у чому саме.
•
6. Критикуй ідею, а не особу, яка її висунула.
•
7. Не смійся, коли хтось говорить.
•
8. Заохочуй до участі в роботі інших.
не то что нужно!!!
ВідповістиВидалитиспасибо очень помогли
ВідповістиВидалитиИди в жопу
ВідповістиВидалитиахахах
ВидалитиИди в жопу
ВідповістиВидалитиИди в жопу
ВідповістиВидалитигений
ВидалитиО ПРИВЕТ
ВідповістиВидалитидякую!!
ВідповістиВидалитидякую!!
ВідповістиВидалитиДуже змістовно
ВідповістиВидалитиСпасибі за гарну розробку та матеріали на дошці. Бажаю успіхів!
ВідповістиВидалити